Proje Hakkında

Gönül Ağacı Nasıl Doğdu?

“Gönül Ağacı”, el işlerini ekonomik bir kaynağa dönüştürmek isteyen kadınların emeklerini değerlendirmek üzere Petrol Ofisi tarafından Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliği ile 2014 yılında hayata geçirildi.

Petrol Ofisi’nin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında tasarlanan projenin temel amacı; istihdama katılım güçlüğü yaşayan, el emeği ile yarattıkları ürünlerini gelire dönüştürme olanağı bulamayan kadınlara destek sağlamak ve kadınların istihdama katılım güçlüğü konusunda kurumsal ve toplumsal farkındalık yaratmaktır.

Tasarım Yaklaşımı

Geleneksel Anadolu el sanatlarından izler taşıyan el işlerini göz önüne çıkarmak, bu zengin çeşitliliği destekleyerek üretim sürekliliği sağlamak da Gönül Ağacı projesinin öncelikli hedeflerindendir. Bu yaklaşımla “Gönül Ağacı” ürünleri, profesyonel tasarımcı danışmanlığında akıl koyularak ve yeni işlevler kazandırılarak el emeği, göz nuru ile üretilmektedir. Tasarım felsefesi olarak; yöresel ve geleneksel el işi stillerini, motiflerini, dokumalarını kullanarak her yaştan insanın beğenisini kazanacak ve günlük hayatta kullanım yeri olan ürünler yaratılmaya odaklanılmaktadır.

Hızla Büyüyen Gönül Ağacı

2014’ten bu yana 20 üretici kadınla çıkılan yolda Haziran 2017 itibariyle 280 üretici kadına ulaşıldı. Ürün portföyünde; kişisel aksesuar, ev ve kırtasiye grubu, hediyelik eşya ve oyuncak kategorilerinde tamamı el üretimi olan 150’yi aşkın çeşitte ürün bulunmaktadır.

İstanbul’da 28 Petrol Ofisi istasyonu ile başlayan satış zinciri; kısa sürede Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Çanakkale, Muğla şehirlerini de içine alarak yayıldı. Gönül Ağacı ürünleri, Ocak – Mayıs 2015 arasında İstanbul’da merkezi lokasyonlardaki Migros ve Mjet mağazalarında müşterileriyle buluşma fırsatı yakaladı. Kasım 2016 itibariyle de online satış siteleri üzerinden de ürünlere ulaşmak mümkün hale getirildi.

Proje Ortağı KEDV Hakkında

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), 1986 yılında dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmayı güçlendirmek amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür. KEDV, dar gelirli kadınların yoksullukla mücadelelerine, ailelerini ve toplumu geliştirme güçlerine olan inançlarına, ilkeli bir ortaklık anlayışıyla çalışmakta, tüm projelerini onların ve çevrelerinin sinerjisiyle geliştirmekte, yerel yönetimler ve toplumdaki diğer aktörlerle işbirliği yapmaktadır.